
Módlmy się, aby dotknięte podziałami rodziny znalazły w przebaczeniu lek na rany i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem.
Przebaczenie jest najskuteczniejszym lekiem na otrzymane rany. Jest wielkodusznym aktem pochylenia się nad osobą, która zadaje ból i uznaniem w niej większego dramatu cierpienia, niż ten, który się osobiście przeżywa. Przebaczenie niweczy chęć odwetu i zemsty, pozwala na dystans i emocjonalne uwolnienie się od tego, kto rani. Ten akt woli jest przede wszystkim łaską Bożą, często wyproszoną na modlitwie. Głębokich ran, szczególnie tych zadanych przez bliskich w rodzinie, nie da się uleczyć ludzkimi siłami. W procesie tym potrzebna jest interwencja Boga.
Kochająca się rodzina, w której wzrasta i wychowuje się młode pokolenie wymaga niezwykłej troski i wysiłków wszystkich jej członków. Ludzie uczą się stylu życia od swoich najbliższych. Nabyte zachowania w najmłodszych latach życia są widoczne w społeczeństwach, które te osoby tworzą w wieku dorosłym. Wartości, które zdobyliśmy w domach rodzinnych, kształtują nasze postawy na cale życie. Jeśli doświadczyliśmy spokoju i miłości, to relacje, które tworzymy z innymi ludźmi będą miały taki charakter. Jeśli doświadczaliśmy rozłamu i kłótni, to te stany zdominują później kręgi naszych kontaktów.
Wszyscy tęsknimy za harmonijnym otoczeniem, stabilnością w państwie i akceptacją w miejscu pracy. Chcemy żyć w pokoju, rozwijać się i osiągać sukcesy. Walcząc jednak ze sobą, tworząc podziały i odrzucając tych, którzy różnią się od nas mentalnością, nie będziemy mogli cieszyć się korzystną atmosferą ani dla siebie, ani dla innych. W Bożym zamyśle różnorodność jest bogactwem. Służy komplementarności w relacjach i w funkcjonowaniu społeczeństw. Osoby, które żyją obok nas, nie są przypadkowe. Są dla nas darem Boga, ale też niekiedy bardzo trudnym wyzwaniem. Zgoda na nie i powierzenie ich Bogu łagodzi konflikty. Pomaga w ofiarowaniu i przyjmowaniu przebaczenia. Otwiera na przeżywanie obecności Bożej, która wypełnia i porządkuje wszystko, co jest powołane do istnienia przez Boga.