Napełnij się pokojem Zmartwychwstałego Chrystusa!


Zarezerwuj dla siebie minimum pół godziny czasu. Przygotuj Pismo św. i usiądź wygodnie. Przywołaj w pamięci jeden z Twoich ulubionych obrazów Pana Jezusa. Pomyśl, że On chce Ci teraz coś ważnego powiedzieć, o czym może zapomniałeś, lub czego wcześniej do końca nie zrozumiałeś. Skoncentruj maksymalnie swoją uwagę na Chrystusie, który właśnie teraz chce z Tobą przyjaźnie pobyć. Otwórz Ewangelię św. Jana i przeczytaj powoli Słowo Boże, tak jakby pochodziło z ust przebywającego z Tobą Pana Jezusa:

Pozostawiam Ci pokój, obdarzam Cię moim pokojem. Ale Ja nie obdarzam Cię w taki sposób, jak czyni to świat. Przestań się więc trwożyć w Twoim sercu i lękać (por. J 14,27).

Pozwól, aby te słowa zajęły centralne miejsce w Twoim sercu, aby przeniknęły Twoją codzienność, Twoje obowiązki, pracę, relacje z rodzicami, przyjaciółmi, bliskimi, znajomymi, Twoje plany, dążenia, ambicje, Twoje radości, sukcesy, Twoje smutki, porażki, cierpienia, choroby, Twoje błędy, wady, grzechy.

Postaraj się odnaleźć w wyobraźni ciepłe spojrzenie Pana Jezusa, otwórz przed Nim swoje dłonie i poczuj na nich Jego dotyk, a w Twoim sercu Jego pokój, akceptację, zrozumienie, miłość. Przyjmij Jego obecność. Trwaj w chwili tego spotkania.

Oddaj Chrystusowi teraz wszystkie Twoje lęki. Nazwij je. Pomyśl, czego się boisz, co popycha Cię do podejmowania nadmiernych wysiłków, co jest motorem Twoich impulsywnych aktywności, co zmusza Cię do mówienia półprawdy, do oskarżania innych, poniżania ich, oszukiwania, gdzie jest źródło Twojej agresji, dominacji, nieprzebaczenia. Połóż to wszystko na Twoich otwartych dłoniach i poproś Pana Jezusa, aby wziął od Ciebie ten ciężar.

Chciej zrozumieć teraz wartość męki Pana Jezusa na krzyżu dla Ciebie. Pomyśl, że Pan Jezus znosząc cierpienie, przyjął Twój lęk, mozół, grzech i śmierć, po to, abyś Ty był wolny od tego, co jeszcze teraz jest ciężarem Twojego życia. Podziękuj Mu za to. Przyjmij zbawienie od Niego. Poczuj Jego błogosławieństwo na Twoich dłoniach, wolność i przebaczenie.

Otwórz Ewangelię św. Jana w rozdziale 20. i przeczytaj kolejne Boże Słowo. Przyjmij je z ust obecnego Chrystusa, który promieniuje radością i zwycięstwem, i chce, abyś Ty również miał udział w Jego triumfie:

Pokój Tobie (por. J 20, 19).

Pozwól, aby te słowa przeniknęły całe twoje życie. Powtarzaj je i dziękuj Panu za nie. Podziękuj przede wszystkim za dar wiecznego życia z Nim.

Podziel się tymi słowami z innymi osobami, które spotkasz. Pozdrawiaj je na powitanie: „Pokój Tobie”. Nie zawsze będzie można takie pozdrowienie wypowiedzieć głośno. Powtarzaj je w sercu, gdy spotykasz innych. Niech one promieniują z Ciebie, niech będą darem Zmartwychwstałego Pana dla Ciebie i dla wszystkich, do których On Cię posyła.

Pokój Tobie!