REFLEKSJA NAD LIPCOWĄ PAPIESKĄ INTENCJĄ EWANGELIZACYJNĄ

FBfoto032

Aby Kościół w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach poprzez swoją misję kontynentalną głosił Ewangelię z odnowionym zapałem i entuzjazmem.

Intencja ta to postanowienie V Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która odbyła się w dniach 13-31 maja 2007 r. w Narodowym Sanktuarium Naszej Pani Niepokalanego Poczęcia w Aparecidzie w Brazylii, której jednym z głównych redaktorów był obecny Papież Franciszek. W przesłaniu końcowym Konferencji uczestnicy pisali: (…) pod wpływem Ducha Świętego, wzywamy wszystkich naszych braci i siostry, abyśmy zjednoczeni i z entuzjazmem mogli przeprowadzać Wielką Misję Kontynentalną. Będzie ona nową Pięćdziesiątnicą, co skłania nas do wyjścia, w szczególny sposób, na poszukiwanie katolików, którzy odeszli od Kościoła oraz tych, którzy nie wiedzą nic lub wiedzą niewiele o Jezusie Chrystusie, abyśmy mogli z radością tworzyć wspólnotę miłości z Bogiem, naszym Ojcem. To misja, która musi dotrzeć do wszystkich, być permanentna i gruntowna (Aparecida, Wydawnictwo Przystanek Jezus, Gubin 2014, s. 289).

Nie brak na tym kontynencie uczniów-misjonarzy, ludzi autentycznie przeżywających więź z Bogiem i pomagających doświadczyć miłości i miłosierdzia Boga tym, którzy się pogubili w życiu, odzyskać nadzieję, odnaleźć sens życia. O niektórych z nich opowiada film ?Ziemia Maryi?. Salvador Iniguez, Meksykanin z Guadalajary, jest pielęgniarzem i pomaga starszym ludziom. Nocą odwiedza domy publiczne, rozmawia z prostytutkami i mówi im o miłosierdziu Bożym, uczy odmawiać różaniec, czyta z nimi Pismo Święte. Salvador podkreśla, że te kobiety wiedzą, że robią źle. Wszyscy im to mówią. Nikt im jednak nie mówi o tym, że Bóg ich kocha i troszczy się o nie. Wiele kobiet pod wpływem modlitwy zaczyna wierzyć w Bożą miłość i opiekę, i próbuje zmienić swoje życie. Ks. Francisco Verar z Panamy założył w dżungli wioskę Maryi Królowej Pokoju dla kobiet i dzieci, będących ofiarami wszelkich form przemocy. Zdany na Bożą Opatrzność i opiekę Matki Najświętszej pomaga im odzyskać równowagę ducha i radość życia.

Maryjo, pierwsza uczennico Chrystusa w służbie życia, miłości i pokoju, wzbudź w sercach Twoich dzieci prawdziwy zapał misyjny do krzewienia wiary i nadziei. Otaczaj opieką Kościół w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Spraw, aby został obficie napełniony mocą z wysoka i promieniował na tym kontynencie i w całym świecie świętością Chrystusa. (Por. Tamże, s. 290, 324).                                                                                                               sk